Onderwerp: Bezoek-historie

Regeling registratieonderzoek verpleegkundige dagopvang en verblijf bij medische kindzorg - NR/REG-2632
Geldigheid:01-05-2026 t/m Status: Geldig vandaag

Dit onderwerp bevat de volgende rubrieken.

Gelet op artikelen 36, derde lid, 62, eerste lid, en 68 van de Wet marktordening gezondheidszorg (Wmg), is de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa), bevoegd tot het stellen van regels op het gebied van verpleegkundige dagopvang en verblijf bij medische kindzorg.

Artikel 1 Begripsbepalingen

In deze regeling wordt, tenzij anders vermeld, verstaan onder:

 

Medisch kindzorg:

Medische kindzorg is zorg aan kinderen tot achttien jaar waarbij sprake is van behoefte aan zorg zoals verpleegkundigen plegen te bieden in verband met geneeskundige zorg of een hoog risico daarop. Tevens is bij deze kinderen sprake van een behoefte aan permanent toezicht of 24-uurs zorg in de nabijheid in combinatie met verpleegkundig technische handelingen.

 

Zorgaanbieders:

De natuurlijke persoon of rechtspersoon als bedoeld in artikel 1 aanhef en onder c van de Wmg.

 

Registratieonderzoek:

Het in deze regeling opgenomen registratieonderzoek verpleegkundige dagopvang en verblijf bij medische kindzorg.

Artikel 2 Doel van de regeling

Deze regeling beoogt voorschriften te stellen die een zorgaanbieder in acht moet nemen bij het registratieonderzoek (zoals omschreven in artikel 1 van deze regeling). De voorschriften zijn van toepassing op de zorgaanbieders die zijn geselecteerd en daarmee onderdeel uitmaken van het registratieonderzoek. De voorschriften hebben betrekking op:

  • registratie van gegevens; en

  • de aanlevering van die gegevens.

Het registratieonderzoek wordt uitgevoerd ten behoeve van een verbetering van de prestatiestructuur voor de medische kindzorg met een verblijfs- en dagopvangcomponent.

Artikel 3 Reikwijdte

Deze regeling is van toepassing op geselecteerde zorgaanbieders die verpleegkundige dagopvang en/of verblijf binnen de medische kindzorg, zoals omschreven in artikel 1 van deze regeling, leveren.

Artikel 4 Selectie van zorgaanbieders

  1. De gegevens voor het registratieonderzoek worden bij een geselecteerde groep van zorgaanbieders die verpleegkundige dagopvang en/of verblijf binnen medische kindzorg leveren opgevraagd.

  2. De geselecteerde zorgaanbieders worden hiervan op de hoogte gebracht door middel van een schrijven van de NZa.

  3. a. De NZa heeft voor het registratieonderzoek de zorgaanbieders geselecteerd die de twee gereguleerde medische kindzorg prestaties leveren die op locatie geleverd worden. Dit zijn de prestaties 'Verpleegkundige dagopvang medische kindzorg' en 'Verblijf medische kindzorg' genoemd in de Beleidsregel verpleegkundige dagopvang en verblijf bij medische kindzorg.
    b. Daarnaast dienen de aanbieders, om geselecteerd te zijn, de zorg 'aanzienlijk' te leveren. Daarvoor is een omzet van meer dan € 30.000,00 als ondergrens genomen.

  4. De geselecteerde zorgaanbieders moeten redelijkerwijs aan de onderstaande eisen voldoen:

  • de zorgaanbieder moet de gegevens aan kunnen leveren conform het speciaal voor deze uitvraag opgestelde invulformat 'Mkz Uitvraag nieuwe prestaties' (bijlage 1 bij deze regeling);
  • de zorgaanbieder levert medische kindzorg in (een deel van) de registratieperiode.

Artikel 5 Registratie van gegevens

Geselecteerde zorgaanbieders zijn op grond van deze regeling verplicht om de gegevens, zoals opgenomen in het invulformat 'Mkz Uitvraag nieuwe prestaties' (bijlage 1 bij deze regeling) te registreren.

Artikel 6 Aanleveren van gegevens

  1. De geselecteerde zorgaanbieders leveren de geregistreerde gegevens aan bij de NZa.

  2. De geregistreerde gegevens worden in .csv format (Excel) aangeleverd. Er wordt gebruik gemaakt van het invulformat 'Mkz Uitvraag nieuwe prestaties' (bijlage 1 bij deze regeling).

  3. De gegevens worden aangeleverd via het uitwisselprogramma Zivver (www.zivver.com). In het schrijven van de NZa aan de geselecteerde zorgaanbieders wordt uitgelegd hoe een zorgaanbieder toegang krijgt tot Zivver.

  4. Registratieperiode

    De gegevens worden voor de periode van 1 mei 2026 tot en met 30 april 2027 geregistreerd (hierna: de registratieperiode).
  5. Aanlevertermijnen

    De gegevens worden gedurende de registratieperiode per kwartaal aan de NZa verstrekt. Aanlevering dient uiterlijk binnen vier weken na de laatste dag van het afgesloten kwartaal te gebeuren. Zie hiervoor ook de hieronder opgenomen Aanleverkalender (Tabel 1).
  6. Wijzigingen in afgesloten kwartaal

    Indien er wijzigingen in een voorgaand kwartaal hebben plaatsgevonden, kunnen deze gegevens opnieuw worden aangeleverd in een volgend kwartaal. Dit geldt niet voor het laatste kwartaal van de registratieperiode. Zie hiervoor ook de hieronder opgenomen Aanleverkalender (Tabel 1).
  7. De in artikel 6.5 genoemde termijnen kunnen afwijken, wanneer daarvoor schriftelijk uitstel is aangevraagd door de zorgaanbieder, en uitstel is verleend door de NZa.

Registratie en aanlevering van kwartaal

Deadline aanlevering

(indien nodig)

Deadline heraanlevering voorgaand kwartaal

mei, juni, juli

vrijdag 28 augustus 2026

maandag 30 november 2026

augustus, september, oktober

maandag 30 november 2026

maandag 1 maart 2027

november, december, januari

maandag 1 maart 2027

vrijdag 28 mei 2027

februari, maart, april

vrijdag 28 mei 2027

 

Tabel 1 Aanleverkalender registratieonderzoek dagopvang en verblijf medische kindzorg

Artikel 7 Afwijkingsbevoegdheid

Deze regeling voorziet zoveel mogelijk in de betrouwbaarheid van de uitkomsten van het registratieonderzoek. Indien nodig voor het waarborgen van deze betrouwbaarheid, kan de NZa van deze regeling afwijken, bijvoorbeeld wanneer onvoorziene omstandigheden, onbetrouwbare metingen of onverwachte of niet plausibele uitkomsten daartoe naar oordeel van de NZa aanleiding geven. De NZa informeert de geselecteerde zorgaanbieders en branche- en veldpartijen, indien van deze regeling wordt afgeweken.

Artikel 8 Bekendmaking, inwerkingtreding en citeertitel

Inwerkingtreding / Bekendmaking

Deze regeling treedt in werking met ingang van de dag na de datum van uitgifte van de Staatscourant waarin de regeling ingevolge artikel 5, aanhef en onder d, van de Bekendmakingswet wordt geplaatst en werkt terug tot en met 1 mei 2026.

De regeling ligt ter inzage bij de NZa en is te raadplegen op www.nza.nl.

 

Citeertitel

De regeling wordt aangehaald als: Regeling registratieonderzoek verpleegkundige dagopvang en verblijf bij medische kindzorg.

 

Ondertekening

De Nederlandse Zorgautoriteit,

 

 

mw. drs. G.J.C.M. Engwirda-Kromwijk

Voorzitter Raad van Bestuur

Toelichting

Waarom een registratieonderzoek?

De Nederlandse Zorgautoriteit start een registratieonderzoek om te onderzoeken of nieuwe prestaties wenselijk en nodig zijn voor verblijf en verpleegkundige dagopvang in de medische kindzorg.

In aanloop van het kostprijsonderzoek naar verblijf en verpleegkundige dagopvang in de medische kindzorg zijn er door de leden van branchevereniging Binkz knelpunten geïnventariseerd t.a.v. de huidige bekostiging. Sommige knelpunten hangen samen met de prestatiestructuur. In het najaar van 2025 zijn er een aantal sessies met deskundigen uit de sector geweest om na te denken over een aangepaste prestatiestructuur. Dat heeft geleid tot een opstelling van mogelijke nieuwe prestaties voor de levering van verblijf en verpleegkundige dagopvang.

Voordat deze nieuwe prestaties kunnen worden ingevoerd is een registratieonderzoek nodig om te onderzoeken hoeveel de nieuwe prestaties voor zouden komen en of de verdeling van de prestaties erg verschilt tussen zorgaanbieders. Op deze manier kan beoordeeld worden of er werkelijk sprake is van een bekostigingsprobleem.

De knelpunten die we willen oplossen met een wijziging van de prestatiestructuur zijn:

  • Samenloop van zorg tussen verblijf en dagopvang.

  • Ongeplande afwezigheid.

Deze regeling regelt het registreren en aanleveren van de potentieel nieuwe prestaties. We vragen hierbij om geaggregeerde aantallen en dus geen gegevens over individuele cliënten.

 

Artikel 4 Selectie van zorgaanbieders

De NZa voert tegelijkertijd met dit registratieonderzoek een kostprijsonderzoek uit in de medische kindzorg. De gegevens die worden ontvangen in het kader van dit registratieonderzoek dienen aan te sluiten bij de gegevens, die vanuit het kostprijsonderzoek worden ontvangen. De aanbieders die zijn geselecteerd voor het kostprijsonderzoek zijn daarom dezelfde aanbieders als die zijn geselecteerd voor het onderhavige registratieonderzoek.

 

Registratie van gegevens en doel van deze regeling

De NZa heeft de bevoegdheid om in een aantal gevallen nadere regels te stellen. Het betreft onder meer regels van administratief-technische aard. In de memorie van toelichting bij de Wmg wordt hierover het volgende opgemerkt: 'De opdracht aan de zorgautoriteit om regels te stellen over de inrichting van de administratie, de bekendmaking van tarieven, prestaties, producten en diensten door zorgaanbieders en de inrichting van declaraties vindt zijn grondslag in het feit dat voor op maat toegesneden regelingen specifieke deskundigheid noodzakelijk is en dat de zorgautoriteit daarover beschikt mede als gevolg van de uitvoering van haar (overige) wettelijk opgedragen taken.' 1

In artikel 36, eerste lid, Wmg zijn enkele basisvereisten opgenomen met betrekking tot de administratie van onder meer zorgaanbieders. Deze betreffen onder andere de vastlegging van geleverde prestaties en de bijbehorende ontvangen tarieven. Meer specifieke verplichtingen kunnen door de NZa in nadere regels worden opgenomen. Hier is bewust voor gekozen vanwege de diversiteit aan zorgaanbieders en zorgverzekeraars. De regels van de NZa bieden zo een nadere invulling die aansluit bij de bedrijfsvoering van betrokken partijen. 2

Het doel van deze regeling is daarmee het borgen van de vergelijkbaarheid, inzichtelijkheid en toegankelijkheid van de administratie van zorgaanbieders (zie ook artikel 36, derde lid, onderdeel a, Wmg) om met deze gegevens en die vanuit het kostprijsonderzoek herijkte tarieven te kunnen vaststellen voor de medische kindzorg. Dit is een wettelijke taak van de NZa op grond van artikel 16, aanhef en onderdeel a, Wmg.

Op grond van artikel 62, eerste lid, Wmg vraagt de NZa de geregistreerde gegevens vervolgens bij de geselecteerde zorgaanbieders op.

Naar boven